Orchidey vstavač vojenský alebo pokrut jesenný, patria medzi najohrozenejšie rastliny Európy.
Pomôžte nám zachrániť vzácne druhy orchideí
Orchidea je pre nás symbolom exotickej kvetiny, ktorá kvitne v tropických oblastiach. Málokto však vie, že aj na Slovensku rastú orchidey. Väčšina našich druhov kvitne na jar a v lete. Výnimku tvorí pokrut jesenný (Spiranthes spiralis), ktorý patrí k najneskôr kvitnúcim druhom orchideí – kvitne od polovice augusta do októbra. Patrí k najohrozenejším druhom rastlín v Európe, jeho úbytok je spôsobený zánikom pastvín a zarastaním lokalít.
Spolu môžeme pomôcť aj tomuto kriticky ohrozenému druhu, pomocou likvidácie náletových drevín na zarastajúcich lúkach pri Bratislave. Bez našej pomoci sa lúky postupne menia na husté zárasty kriačín a vzácne rastliny miznú.
CHKO Dunajské luhy - chránený areál Ostrovné lúčky, Bratislava – MČ Čunovo.
Na pomerne malom území CHA Ostrovné lúčky sa tu striedajú biotopy mäkkého a tvrdého lužného lesa, stojatých vôd a ramien – v ostrom kontraste s veľmi vzácnymi suchomilnými trávnatými spoločenstvami. Sila Dunaja, ktorá v minulosti intenzívne pretvárala toto územie, je viditeľná dodnes. Na miestach s najväčšou koncentráciou naplaveného štrku vznikli ťažbou v polovici minulého storočia jazerá s dokonale čistou vodou. V ich okolí sa dodnes zachovali zvyšky stepných a lesostepných spoločenstiev s výskytom vzácnych druhov orchideí, ako napríklad vstavač vojenský alebo pokrut jesenný, ktorý patrí medzi najohrozenejšie rastliny Európy.
Brigády je možné realizovať počas celého roka, dĺžka jednej brigády je približne 4 až 6 hodín.
Počet účastníkov
cca 25 zamestnancov na jeden termín
Počas celého dňa budú s vami naši skúsení odborníci v oblasti ochrany prírody a poskytnú ucelené informácie a odpovede na otázky o:
Pre skupinu zamestnancov zorganizujeme prácu: ručné vypiľovanie, vysekávanie, vystrihávanie, hrabanie a odnášanie biomasy a náletových drevín na dohodnuté miesta v chránenom území. O tom, čo sú náletové dreviny, aký dopad má ich rozpínavosť na prirodzený výskyt pôvodných druhov, ktoré sú častokrát na pokraji vyhynutia, a oveľa viac si povieme na mieste.
rukavice, pracovné náradie/materiál (ručné pílky, nožnice, sekery, ...), príslušné povolenia na vstup a realizáciu aktivít na územiach s vysokým stupňom ochrany.
doprava účastníkov, strava a občerstvenie účastníkov, je potrebné počítať s pešími presunmi od MHD, resp. vlastných áut (minimálne 500 m k miestu rozdelenia prác).
V prípade záujmu Vám pripravíme zážitkový program individuálne na mieru. Program pripravíme aj pre deti zamestnancov. Radi sa s Vami stretneme a prediskutujeme možnosti spolupráce.
Kontakt: Marek Šuba, suba@daphne.sk, +421 910 756 545
DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava
+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk
+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk
Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768
IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava