E-shopObjednať program
0
0,00  0 Produkte

Es befinden sich keine Produkte im Warenkorb.

Publikácie

Leporelo obojživelníky vodné bezstavovce

Leporelo obojživelníky vodné bezstavovce

Vďaka tomuto leporelu ľahko rozlíšite, aký druh obojživelníka ste objavili na prechádzke prírodou. Alebo čo za druh zanechal v mokradi znášku vajíčok, ktorú ste si všimli. Spoznáte fascinujúci životný cyklus žiab a mlokov od života vo vode až po dospelosť na súši. Alebo ste narazili na vodného bezstavovca? Ako rozoznať larvu vážky, pošvatky, podenky či vodnárky? Ako vyzerajú dômyselne vystavané schránky lariev potočníkov? Toto príručné leporelo sa oplatí vziať do tašky na výlety k vode.
Zuzana Kertysová a kolektív DAPHNE
Svet pieskov - HU

Svet pieskov - HU

A kézikönyv egy 30 feladatlapból áll, amelyeken keresztül aktívan megtudhatja, mi az a futóhomok, hogyan keletkezik, a növények és állatok alkalmazkodásáról a homok viszonyaihoz, ritka homokkedvelő növényekről és állatokról, kb. a futóhomok veszélye és védelme. Egyes munkalapok színesek, de a legtöbb fekete-fehér, így a munkalapok könnyen másolhatók, és szükség esetén csoportos vagy egyéni munkához használhatók. Minden munkalap külön-külön is használható, ugyanakkor mindegyik együtt átfogó képet ad a fehér homokról, mint veszélyeztetett, védelmünkre szoruló biotópról.
Chrenková, M., Královičová, A. Svet viatych pieskov pre mladých objaviteľov. Daphne – Inštitút aplikovanej ekológie, Bratislava, 2014. 50 s.
Svet slanísk - HU

Svet slanísk - HU

A kézikönyv egy 34 munkalapból áll, amelyeken keresztül aktívan megtudhatja, hogy mi a szikes mocsarak, hogyan keletkeznek, hogyan alkalmazkodnak a növények és állatok a szikes mocsarak viszonyaihoz, ritka sókedvelő növények és állatok. , valamint a szikes mocsarak veszélyéről és védelméről. Egyes munkalapok színesek, de a legtöbb fekete-fehér, így a munkalapok könnyen másolhatók, és szükség esetén csoportos vagy egyéni munkához használhatók. Minden munkalap külön-külön is használható, ugyanakkor mindegyik együtt átfogó képet ad a szikes mocsárról, mint veszélyeztetett, védelmünkre szoruló biotópról.
Chrenková, M., Královičová, A. Svet slanísk pre mladých objaviteľov. DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, Bratislava, 2014. 55 s.
Príručka pre trvalo udržateľné obhospodarovanie mokraďových lesov

Príručka pre trvalo udržateľné obhospodarovanie mokraďových lesov

Mokrade nachádzajúce sa v lesoch sú výraznými prvkami lesa a často sú súčasťou vzájomne prepojených systémov, ktoré spájajú všetky lesné ekosystémy v oblasti ich výskytu. Pomáhajú udržiavať produktivitu lesa, reguláciu vody v lese a cirkuláciu živín v ekosystéme. Mokrade sú citlivé ekosystémy, a to predovšetkým na zásahy do ich vodného režimu. Mokrade v lesoch sú odvodňované hlavne lineárnymi prvkami, ako sú cesty. Podmáčané lesy alebo lesy, ktoré sú súčasťou mokraďových ekosystémov, sú veľmi špecifické a zvyčajne im nevyhovujú klasické metódy obhospodarovania lesov. Ochrana a trvalo udržateľné obhospodarovanie mokraďových lesov a ich funkcií je rozhodujúca na dlhodobé zabezpečenie vitálnosti a odolnosti lesných ekosystémov. Publikácia vznikla počas obnovy mokraďových Lesov na Spiši a Orave v roku 2024. Veríme, že vám poslúži pri obnove alebo obhospodarovaní mokraďových lesov na Slovensku, alebo vás nadchne pre bližšie poznanie a ochranu týchto jedinečných lesných ekosystémov.
Pavol Polák (časti 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8); Duncan Halley (7); Miroslav Kubín (8), Tomáš Dražil (1, 2, 3, 4, 6, 8)
Zmena klímy a rašeliniská

Zmena klímy a rašeliniská

Publikácia je rozdelená do dvoch častí. Prvá časť vás stručne prevedie zmenou klímy od rozdielu medzi počasím a podnebím cez princíp skleníkového efektu, kolísanie teploty v dejinách Zeme až po unikátne vynálezy, ktorých jedinečný prínos pre ľudstvo za sebou zanecháva nepríjemné dôsledky. Avšak práve ľudské inovácie môžu priniesť vhodné riešenia. Druhá časť je venovaná rašeliniskám Slovenska, ich prírodným hodnotám, ekológii, ohrozeniam a nesmiernej dôležitosti ich ochrany. Publikácia vznikla počas záchrany 12 rašelinísk v rôznych kútoch Slovenska. Veríme, že vám priblíži krásu a dôležitosť týchto jedinečných ekosystémov a nadchne vás pre ich ochranu.
Monika Chrenková, Jaroslava Slavková, Pavel Šťastný, Jana Menkynová, Viera Šefferová Stanová
Keď sa povie rašelinisko

Keď sa povie rašelinisko

Rašeliniská sa nachádzajú v 180 krajinách sveta, rozprestierajú sa na všetkých kontinentoch. Pokrývajú len 3 percentá z pevniny, odhadom to je asi 4 milióny km2. Vyskytujú sa v celej Európe, ale výrazné zastúpenie majú na jej severe. Na Slovensku začali vznikať po skončení poslednej doby ľadovej približne pred 12 000 rokmi, kedy boli prírodné podmienky u nás podobné, ako sú dnes v subarktickej až arktickej zóne. Tieto fragmenty biotopu z dôb minulých prežili na našom území dodnes. V Európe rastú vrstvy rašeliny len 1 – 2 milimetre za rok, čo potvrdzuje fakt, že rozvoj rašelinísk trvá tisíce rokov.
Text: Viera Šefferová Stanová
1 2 3 9
U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu