E-shopObjednať program
0
0,00  0 items

No products in the cart.

Zimné prikrmovanie vtáctva

6 decembra, 2023

Prečo je zimné prikrmovanie dôležité? 

Zima je pre vtáctvo, ktoré u nás zostáva zimovať, náročné obdobie. Chladné mesiace a obmedzený prístup k potrave je pre vtáky veľkou výzvou. Ako im môžeme pomôcť prečkať zimu? Jedným z najjednoduchších spôsobov je prikrmovanie. 

Prístup k potrave je obmedzený, väčšina rastlín prestala produkovať plody a hmyz, ktorý tvorí dôležitú časť vtáčej stravy, je menej dostupný. Zimné prikrmovanie poskytuje vtáčatám potrebnú energiu a zvyšuje ich šance na prežitie. 

Ako začať s prikrmovaním vtáctva? 

Výber vhodných potravín.  

Pri zimnom prikrmovaní je dôležité ponúknuť vtáčatám vyváženú kombináciu semien, obilnín a ďalších prírodných zložiek bohatých na energiu, bielkoviny, vitamíny a minerálne látky. Semená (slnečnica, ľan, repka, proso, ovos, pšenica), oriešky a sušené ovocie, sú najvhodnejšie na doplnenie živín a energie. Zároveň sú veľmi ľahko stráviteľné.  Nie je vhodná ani koža zo slaniny, pretože slanina je údená potravina, ktorá môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Toto je častý mýtus, pravdou však je, že koža zo slaniny nie je pre vtáky vôbec vhodná. Pamätajte, že kŕmidlo nie je smetný kôš. Chlieb a pečivo, slané, údené, či ochutené potraviny sú pre vtáky úplne nevhodné a môžu spôsobiť zažívacie problémy a úhyn.  

Umiestnenie kŕmidiel.  

Kŕmidlo pre vtáctvo môžete umiestniť na balkóne, terase alebo záhrade. Dôležité je, aby bolo dostatočne vysoko, aby sa vtáčatá cítili v bezpečí pred prípadnými predátormi, najmä mačkami. Tiež sa uistite, že kŕmidlá sú pre vtáčatá ľahko dostupné, majú správny otvor a nezabudnite ich pravidelne plniť. Dbajte na to, aby bola potrava čerstvá a suchá, aby ste sa vyhli plesniam a baktériám. 

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Sykorka-1-1024x682.jpg

Čistenie kŕmidiel.  

Kŕmidlo je potrebné pravidelne čistiť z dôvodu prevencie chorôb. Ak na ňom spozorujete vtáky s príznakmi chorôb (ako malátnosť, našuchorené perie, úhyn), kŕmenie na týždeň zastavte. Kŕmidlo schovajte a vydezinfikujte prípravkom proti baktériám, hubám, plesniam a vírusom.  

Voda.  

V zime vtákom vodu neponúkajte. Ako zdroj tekutín im poslúžia pokrájané kúsky jabĺk. V záhrade im môžete napichnúť jablko na konár.  

Ktoré vtáčatá prikrmovať? 

Rôzne druhy vtáctva môžu mať rôzne potreby počas zimy.  

LEPORELO VTÁKY NA KŔMIDLE - sprievodca správnym prikrmovaním

Na vašich kŕmidlách sa môžu objaviť nasledovné druhy: 

Vrabce  

Vrabec domový (Passer domesticus) / Vrabec poľný (Passer montanus) 

Vrabce sú najbežnejšími návštevníkmi kŕmidiel. Najviac obľubujú slnečnicové semená a drobné semiačka. 

Sýkorky  

Sýkorka veľká (Parus major) / Sýkorka belasá (Cyanistes caeruleus) / Sýkorka chochlatá (Lophophanes cristatus) / Sýkorka hôrna (Poecile palustris)/ Sýkorka Čiernohlavá (Poecile montanus) / Sýkorka Uhliarka (Periparus ater) 

Sýkorky sú aktívne aj v zime. Pochutia si na orechoch a loji.  

Brhlíky  

Brhlík obyčajný (Sitta europaea) 

Títo vtáci majú radi oriešky a semená. Je to jediný druh, ktorý sa pohybuje po kmeňoch stromov aj dole hlavou. Na kŕmidách sa chová útočne. Do zobáka si často berie väčší počet semien a odnáša ich do úkrytu.  

Stehlíky  

Stehlík obyčajný ( Carduelis carduelis)/ Stehlík čížik  (Spinus spinus)/ Stehlík čečetka (Acanthis flammea)/  

Títo vtáci majú najradšej semená. Stehlík čečetka sa niektoré zimy u nás nevyskytuje. V iné roky môže byť mimoriadne početný. Jeho prítomnosť na Slovensku závisí od dostupnosti potravy na severe Európy, kde hniezdi - v prípade jej nedostatku migruje.  

Červienka 

Červienka obyčajná (Erithacus rubecula) 

Pochutí si na rozličných semenách. Nájdeme ju vždy jednotlivo. Pri tomto druhu spieva aj samica, čo je pri spevavcoch výnimočné. Stavia si hniezdo na zemi, v poraste.  

Strnádka  

Strnádka žltá (Emberiza citrinella) 

Tieto vtáky majú radi semená. Strnádka sa vždy kŕmi na zemi. Spev samca inšpiroval aj Ludwiga van Beethovena pri tvorbe symfónie "Osudová".  

Zelienka 

Zelienka obyčajná (Chloris chloris) 

Pochutí si na rozličných semenách, orechoch, ovocí. Na kŕmidle sa správa agresívne, preto je vhodné na miestach ich výskytu používať viac kŕmidiel.  

Mlynárka 

Mlynárka dlhochvostá (Aegithalos caudatus) 

Pochutí si najmä na loji. Je pre ňu typický dlhý chvostík. Vyskytuje sa v kŕdľoch a akusticky sa prejavuje veľmi nápadne.  

Pinky  

Pinka obyčajná (Fringilla coelebs) / Pinka severská (ikavec) ((Fringilla montifringilla) 

Pinky obľubujú semená. Na kŕmidlách spravidla len veľmi ostýchavo vyčkáva po okrajoch a vždy sa kŕmi iba na zemi z toho, čo ostatné vtáky rozhádzali. Pinka obyčajná je najpočetnejší vtáčí druh na Slovensku. (približne 4 milióny párov.) 

Drozd 

Droz čierny (Turdus merula) 

Pochutí si najmä na semenách a ovocí. Potravu zvykne hľadať pod kŕmidlom.  

Glezg 

Glezg obyčajný (Coccothraustes coccothraustes)  

Glezgy obľubujú semená a orechy. Má robustú hlavu a nápadne silný zobák. Zobákom dokáže rozseknúť kôstku z čerešne a dostať sa tak k semenu. Na kŕmidlách je agresívny.  

Aj väčšie vtáctvo môžete prikrmovať.  

VTÁKY V MESTE 

Havrany 

Havran čierny (Corvus frugilegus) 

Havran je všežravec. Z rastlín sú to hlavne obilniny (najmä pšenica, jačmeň, kukurica, menej ovos a raž) a tiež slnečnica, semená konope, tekvica a repa. Na jeseň vyhľadáva ovocie a orechy (jablká, hrušky a slivky). Zo živočíchov konzumuje najmä rôzne bezstavovce.   

Kačice a labute  

Kačica divá (Anas platyrhynchos) a labuť veľká (Cygnus olor) 

Vodné vtáky, kačice, či labute, nesmieme prikrmovať pečivom. Nemá pre nich potrebnú výživovú hodnotu – neobsahuje vitamíny, minerálne látky ani stopové prvky. Môžeme im spôsobiť tráviace ťažkosti, prípadné problémy s operením a stavbou kostí vo forme tzv. anjelských krídel pri labutiach (deformácia krídel, ktorá zapríčiňuje problémy pri lietaní). Vodné vtáky môžeme prikrmovať kukuricou, pšenicou, jačmeňom. Labute a kačice nepohrdnú ani odrezkami zo zeleniny, keďže sa prirodzene živia rastlinnou potravou.  

Okrem faktu, že zimné prikrmovanie je užitočné pre vtáctvo, je obohatením aj pre nás. Pozorovanie rôznych druhov vtákov, ktoré priletia na kŕmidlo, môže byť zábavnou a vzdelávacou aktivitou.  

U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu