Kým niektoré časti Bratislavy pulzujú mestským ruchom, iné skrývajú skutočné botanické poklady. V okolí Devínskej Novej Vsi, Karlovej Vsi, či Dúbravky, Čunova a Rusoviec, ale aj Podunajských Biskupíc, nájdeme druhovo veľmi bohaté lúky. Medzi najvzácnejšie druhy tu patria aj divoko rastúce orchidey, ktoré sú nielen krásne, ale aj mimoriadne citlivé na zmeny prostredia.
Červenohlav obyčajný (Anacamptis morio), 📸 Silvia Winklerová
Orchidey patria medzi najcitlivejšie rastliny na zmeny v životnom prostredí. Ich prítomnosť v krajine často svedčí o vysokej prírodnej hodnote a zachovalosti daného územia. Suché a polosuché lúky, kde sa mnohé druhy orchideí vyskytujú, predstavujú jedny z najbohatších, no zároveň aj najviac ohrozených biotopov v Európe. Väčšinou ide o pozostatky tradičného hospodárenia, ktorého ústup ohrozuje ich prežitie. Tieto stanovištia, dlhodobo udržiavané tradičným extenzívnym hospodárením, ako je napríklad každoročné kosenie len raz do roka alebo pasenie hospodárskych zvierat, sú zaradené medzi biotopy európskeho významu.
Vstavač vojenský (Orchis militaris), 📸 Silvia Winklerová
Prečo sú dôležité?
Biotopy európskeho významu tvoria jadro sústavy Natura 2000 – celoeurópskej siete chránených území. Cieľom je zachovať priaznivý stav týchto biotopov a zabezpečiť ich dlhodobú existenciu spolu s druhmi, ktoré na ne viažu svoj výskyt. Biotop Suchomilné travinnobylinné a krovinové porasty na vápnitom podloží (*dôležité stanovištia Orchideaceae) k nim patrí a máme ho aj v bratislavských chránených územiach. Vyznačuje sa:
Vstavač vojenský (Orchis militaris), Červenohlav obyčajný (Anacamptis morio), 📸 Silvia Winklerová
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie sa už viac ako dekádu venuje ochrane týchto cenných stanovíšť priamo v hlavnom meste. Cieľom je zachovať a zlepšiť stav lúčnych biotopov prostredníctvom cielenej starostlivosti a aktívneho manažmentu.
Orchidey potrebujú pestrú mozaiku – ani úplne zarastený les, ani intenzívne kosené či hnojené plochy, a práve takéto opatrenia pomáhajú obnoviť svetlomilné a suchomilné lúčne spoločenstvá, kde orchidey prosperujú, pretože ide o jedny z posledných "ostrovov" divokej krásy, kde ešte stále kvitnú vzácne druhy, ktoré inde už dávno zmizli – a orchidey sú ich poslovia; ak ich vidíme, vieme, že príroda je na tom mieste ešte v poriadku.
Neotinea počerná (Neotinea ustulata), 📸 Tomáš Fuksi
Ochrana orchideí v Ostrovných lúčkach
Ostrovné lúčky sú chráneným areálom a zároveň sa nachádzajú aj v území európskeho významu s bohatým výskytom vzácnych rastlín, vrátane orchideí. Pravidelná údržba týchto lúk je kľúčová pre zachovanie ich druhovej rozmanitosti. Bez pravidelnej starostlivosti by tieto lúky zarastali trávami a náletovými drevinami, čo by postupne vytlačilo vzácne rastliny, ako sú orchidey. DAPHNE sa aktívne podieľa na manažmente tejto lokality, vrátane kosenia a odstraňovania inváznych druhov, aby zabezpečila vhodné podmienky pre rast a rozmnožovanie orchideí. Okrem toho organizuje osvetové aktivity a spolupracuje s miestnymi komunitami na zvýšení povedomia o význame tejto lokality.
Napríklad v roku 2023 sme na Ostrovných lúčkach zorganizovali 7 dobrovoľníckych podujatí, počas ktorých sme čistili lúky od inváznych drevín a rastlín. Podarilo sa nám udržať nízky porast na lúkach, kde rastú vzácne druhy orchideí. Botanici následne zaznamenali hojný výskyt až piatich druhov orchideí, pričom v lokalite bol po prvýkrát objavený aj vzácny včelovník obyčajný (Ophrys apifera) – viac ako 100 jedincov. Dobrovoľníci napočítali až 237 jedincov vstavača jesenného (Spiranthes spiralis), ktorý patrí k ikonickým druhom tohto územia a na Slovensku je extrémne vzácny.
Lesná orchidea prilbovka biela (Cephalanthera damasonium) nás prekvapila a potešila počas brigády na Ostrovných lúčkach v máji tohto roku. Ešte minulý rok na tomto mieste rástli nahusto mladé topole bez orchideí. Lúka by nimi časom celkom zarástla, preto sme ich vtedy s brigádnikmi odstraňovali. Tento rok sme tam objavilo množstvo nových rastlín tohto druhu. Darí sa im v presvetlených lesoch a výrub topoľov im prospel.
Prilbovka biela (Cephalanthera damasonium), 📸 Silvia Winklerová
Hmyzovník včelovitý (Ophrys apifera) je na Slovensku vzácny a nenápadný druh teplomilných stanovíšť – lúk, lesostepí a svetlých listnatých lesov. Latinské rodové meno je odvodené z gréckeho slova ophrys, čo v preklade znamená povýšenosť a symbolizuje tak výnimočné postavenie rodu medzi európskymi orchideami. Hmyzovníky svojimi kvetmi napodobujú vzhľad samičiek svojich hmyzích opeľovačov. Samčekovia konkrétneho druhu sa liahnu o čosi skôr ako samičky. Keď ešte nie sú v ich okolí prítomné samičky, namiesto nich nalietavajú na kvety hmyzovníkov a tým prenášajú peľové zrnká a pomáhajú pri opeľovaní. V tomto prípade sú to samotárske včely, alebo dochádza aj k samoopeľovaniu. Prežitie druhu závisí od symbiotického vzťahu s mykorhíznymi hubami, aby rastlina mohla extrahovať dostatok živín z pôdy, v ktorej rastie.
Hmyzovník včelovitý (Ophrys apifera), 📸 Tomáš Fuksi
Autorka textu je Mgr. Viera Šefferová Stanová PhD., Zástupca riaditeľa Daphne/špecialista na biodiverzitu
DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava
+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk
+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk
Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768
IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava