E-shopObjednať program
0
0,00  0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Otvárame prihlasovanie do vzdelávacieho programu pre škôlky Rozhýb labky

1 apríla, 2025

Deti sa v ňom menia na medvede, kamzíky, rybáriky či jašteričky. Rozcvičia si nielen labky, ale aj krídelka, kopýtka či chvostíky. V programe spájame radosť z pohybu s hravým spoznávaním našej prírody.

Inštitút aplikovanej ekológie DAPHNE sa envirovýchove venuje už viac než 25 rokov. Naše ekovýchovné programy a exkurzie, ktoré sú vedené zážitkovou a bádateľskou formou, absolvuje ročne 30 až 40 000 detí.

Aktuálne prinášame program Rozhýb labky, ktorý sme vyvinuli tak, aby ho mohli realizovať samotné učiteľky a učitelia v materských školách. Zúročili sme v ňom naše skúsenosti s environmentálnym vzdelávaním a zároveň sme spojili sily so Športovým klubom Medvedica, s ktorým sme vyvinuli cviky inšpirované pohybom chránených živočíchov. Tie sme zase vyberali v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR a Národným parkom Muránska planina.  

Deti môžu počas roka spoznať až desať rôznych biotopov, teda prírodných prostredí, ako sú lúka, prales, rieka či rašelinisko. Zoznámia sa vždy s piatimi chránenými živočíchmi – obyvateľmi daného prostredia. Vďaka hravým cvikom, bádateľským aktivitám v prírode, na školskom dvore či v triede, pracovným listom, rozprávkam či básničkám si postupne nielen prehlbujú poznatky o prírode, ale budujú si k nej emocionálny vzťah.

V školskom roku 2024/2025 program pilotne testujeme v 26 škôlkach, 36 triedach, spolu s vyše 700 deťmi. Vďaka spätnej väzbe od učiteliek a učiteľov sme program vyladili tak, aby uspokojil potreby rôznych typov škôlok a aj detí rôzneho veku. V nasledujúcom školskom roku Rozhýb labky oficiálne spúšťame, do konca mája 2025 doň môžete prihlásiť vašu škôlku.

Ako to funguje?

Môžete si určiť, v akom rozsahu sa zapojíte a v ktorých mesiacoch program zahrniete do osnov. Dostanete od nás vzdelávacie materiály a po úvodnom školení sa môžete pustiť do výuky. My sme vám k dispozícii na konzultácie a počas školení, ktoré sa budú konať okrem úvodu aj v priebehu školského roka.

Strečing inšpirovaný pohybom užovky stromovej v podaní detí z materskej školy Spojenej školy Vrútky.

Čo všetko od nás dostanete?

Materiály sme vyvinuli tak, aby prispievali k plneniu výkonových štandardov definovaných v Štátnom vzdelávacom programe, a to nielen v oblasti Človek a príroda a Zdravie a pohyb, ale aj v ďalších oblastiach, ako sú Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami či Umenie a kultúra. Dostanete od nás nasledovné:

  • Plagát biotopu formátu A2, aby si deti vedeli dané prostredie lepšie predstaviť.
  • 5 kariet druhov ku každému biotopu. Na kartách formátu A4 nájdete na jednej strane fotku živočícha, na druhej pomocný text o druhu pre učiteľku/učiteľa, nákres cviku, básničku o živočíchovi a rôzne zaujímavosti, ako napríklad tvar stopy či QR kód odkazujúci na nahrávku hlasového prejavu zvieraťa, ktorý môžete využiť pre lepšiu interaktívnosť vo výučbe a zmyslový vnem.
  • Inštruktážne videá k cvikom, ktoré tréner ŠK Medvedica odcvičil spolu s predškolákmi, takže deti v nich uvidia inšpiratívny rovesnícky vzor. Cviky sú vyvinuté trénerom, ktorý dlhodobo pracuje s deťmi v škôlkarskom veku.
  • Básnička Rozhýbme si labky. Túto básničku-ukazovačku môžete využívať ako zahrievací  icebreaker, ktorý pomôže deťom naladiť sa na cvičenie.
  • Balík vzdelávacích materiálov pre každý biotop obsahuje:
    • Príbeh, ktorý deťom umožní lepšie porozumieť danému biotopu a vzťahom medzi jeho obyvateľmi.
    • Tipy na videá a audio nahrávky zo života zvierat.
    • Omaľovanku biotopu.
    • Pracovné listy rôznej náročnosti zamerané na jednotlivé druhy, ale aj prepájajúce vedomosti o celom biotope. Náročnosť je odstupňovaná tak, aby si niečo pre seba našla každá veková skupina. Zadania sú zamerané na grafomotoriku, matematiku, jazykové zručnosti či pozornosť.  
    • Nápadník aktivít, ktoré môžete s deťmi realizovať v triede, na školskom dvore či na prechádzke v prírode. Ide o tipy overené našou praxou a odbornosťou v oblasti ochrany prírody.
    • Úvodnú powerpointovú prezentáciu s informáciami o základných charakteristikách biotopu, rastlinách a živočíchov biotopu, s odkazmi na zaujímavé videá či zvukové nahrávky ako podporný materiál pre učiteľku/učiteľa.

Možnosť troch balíčkov

Do programu sa môžete zapojiť v rôznom rozsahu.

Rozhýb labky – plný balíček je ideálny pre škôlky, ktoré sa chcú venovať ekovýchove celoročne a do hĺbky.

Rozhýb labky – rozšírený balíček je vhodný pre škôlky, ktoré chcú ísť v ekovýchove viac do hĺbky, ale nemajú kapacitu absolvovať celý program. V tomto prípade je možné vybrať si 4-9 biotopov podľa preferencií škôlky.

Rozhýb labky – základný balíček troch biotopov je vhodný pre škôlky, ktoré sa nešpecializujú na envirovýchovu, ale chcú obohatiť klasické okruhy a témy z ŠvP, ako sú rieky, lúky, les a lesné zvieratá, o nové aspekty. Ideálne biotopy z Rozhýb labky sú v tomto prípade rieka, lúka a lužný les alebo prales.

Spolupráca s ekovýchovnými lektormi z chránených území

Program Rozhýb labky je súčasťou veľkého projektu Príroda pre všetkých, do ktorého sa zapája viacero chránených krajinných oblastí (CHKO) a Národný park Muránska planina. Tie sme počas pilotného testovania prepájali so zapojenými škôlkami. Viaceré škôlky tak zažili aj ekovýchovu vedenú profesionálnymi ekovýchovnými pracovníčkami a pracovníkmi, či exkurzie. Ich obsah bol nastavený tak, aby dopĺňal program Rozhýb labky.

Aj v školskom roku 2025/26 budeme prepájať škôlky s chránenými územiami, aby vedeli o možnostiach ekovýchovných programov a exkurzií, ktoré môžu dať programu Rozhýb labky pridanú hodnotu.

Ekovýchovná pracovníčka CHKO Horná Orava Zuzana Kertysová počas ekovýchovy v MŠ Komenského v Námestove.

Podmienky prihlásenia

V školskom roku 2025/2026 program oficiálne spúšťame, prihlásiť sa môžete do 31. mája 2025 (vrátane) cez tento prihlasovací formulár.

Program realizujeme vďaka projektu Príroda pre všetkých, ktorý je podporený EÚ v rámci programu LIFE a zo štátneho rozpočtu prostredníctvom Ministerstva životného prostredia SR. Vďaka tomu prvým sto triedam môžeme materiály poskytnúť bezplatne. V prípade vyššieho záujmu vyberieme do programu škôlky tak, aby v ňom mali rovnomerné zastúpenie rôzne regióny Slovenska.

Pripravujeme aj webinár, ktorý sa bude konať v utorok 29. apríla 2025 od 13:30 do 14:30. Vysvetlíme počas neho detailnejšie, ako program funguje. Na webinár sa môžete prihlásiť cez tento formulár.

V prípade otázok nás môžete kontaktovať na rozhyblabky@daphne.sk.

Tento obsah odráža výlučne názory autorov a Európska komisia nenesie žiadnu zodpovednosť za použitie uvedených informácií.

U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu