Tlačová správa Hanšpíle, Záhorie, 18. októbra 2023
Inštitút aplikovanej ekológie Daphne spolu so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) zrevitalizujú dvanásť zachovaných, no degradovaných rašelinísk. Jedno z nich sa nachádza na Hanšpíloch pri rieke Rudava na Záhorí. Dnes sa tam konala exkurzia pre zástupcov nórskych donorov projektu, ako aj pre žiakov a učiteľov z Nórska a základnej školy v Plaveckom Štvrtku.
Zdravé rašelinisko viaže uhlík lepšie než les a prispieva tak k zmierneniu zmenu klímy. „Zároveň zadržiavajú vodu v krajine a len pomaly ju uvoľňujú, čím predchádzajú vysušovaniu krajiny,“ upozornil Ján Šeffer, riaditeľ z Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE. Navyše, sú bohaté na biodiverzitu a druhy, ktoré inde nenájdeme. Drvivá väčšina rašelinísk však bola u nás v minulosti vyťažená, odvodnená alebo premenená na poľnohospodársku pôdu.
Prostredníctvom projektu Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch preto experti zrevitalizujú dvanásť rašelinísk, ktoré sú v zlom stave. Väčšina z nich sa nachádza na severe Slovenska, jedinou lokalitou na Záhorí sú práve Hanšpíle. Zachovali sa tam napríklad slatinné rašelinisko či slatinné jelšové lesy. Rastie tu aj orchidea hľuzovec Loeslov, ktorý sa vyskytuje len na troch miestach na Slovensku, pretože sa striktne viaže na slatinné rašeliniská.
V rámci projektu sa zrealizoval podrobný prieskum lokalít. Experti zdokumentovali stav kanálov a prirodzených tokov a zmapovali biotopy. Následne boli navrhnuté konkrétne opatrenia na zlepšenie, ktoré sa budú realizovať v najbližších mesiacoch. Na lokalite Hanšpíle už ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (CHKO) ŠOP SR určité záchranné zásahy robili. Konečne však bude priestor na komplexnú obnovu, skonštatoval v teréne riaditeľ Správy CHKO Tomáš Olšovský: „Odstránime trstinu a náletové dreviny, stabilizujeme vodný režim. Sčasti zasypeme odvodňovacie kanály a vybudujeme prehrádzky. Výrazne sa tak spomalí odtok vody z územia, čo je kľúčové pre záchranu týchto ohrozených biotopov.“
Súčasťou projektu je aj spolupráca so školami, ktorú zastrešuje Daphne. Outdoorové edukačné programy, školenia pre učiteľov a vzdelávacie materiály, ktoré Daphne v rámci projektu pripravuje, sú postavené na bádateľských metódach výučby a praktických aktivitách. Aj preto sa na dnešnej exkurzii zúčastnili žiaci a žiačky zo základnej školy v Plaveckom Štvrtku, ktorí si tam vyskúšali rôzne hydrologické merania.
Projekt „Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch“ je financovaný z Nórskeho grantu a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Projekt sa začal vo februári 2022 a bude ukončený v apríli 2024. Partnermi projektu sú Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, DAPHNE- Inštitút aplikovanej ekológie, Mesto Spišská Belá a NINA – Nórsky inštitút pre výskum prírody.
Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.
Viac informácií: https://obnovaraselinisk.sopsr.sk/
Doplňujúce informácie:
DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava
+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk
+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk
Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768
IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava