Pozývame vás objavovať, bádať, tvoriť, diskutovať a spoznávať svet z nového uhla pohľadu spolu s DAPHNE.
Prvú nedeľu v mesiaci, v čase od 10.00-15.00 realizujeme ekovýchovný program a aktivity v centre Ekovýchovy na Kamzíku, ktoré si aj vďaka projektu Ecovisit SKAT, ktorý je spolufinancovaný z Programu spolupráce Interreg Slovakia-Austria z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, môžu vyskúšať deti aj rodičia bezplatne.
Pre rodiny s deťmi rôzneho veku a záujmov, ktoré rady bádajú a tvoria sme pripravili rôzne tematické aktivity. Prihlásenie nie je potrebné.
Tešíme sa na vás.
Nedeľa 2.2. na tému: Svetový deň mokradí
Čo je to mokraď? Máme mokrade aj v okolitom lesoparku? Aká je ich funkcia v prírode? Dodnes sa v súvislosti s mokraďami stretávame s viacerými skreslenými predstavami – mýtmi. Prostredníctvom ich vysvetlenia, názorných modelov a pomôcok sa pokúsime priblížiť mokrade, ich význam, ohrozenie a dôležitosť ich ochrany.
Nedeľa 2.3. na tému: Voda, pri príležitosti Svetového dňa vody a svetového dňa meteorológie (22.3.)
Spoločne sa pozrieme na význam lesných prameňov a studničiek a nahliadneme do tajuplného sveta ich obyvateľov. Svoje poznávanie spestríme aj pozorovaním meteorologických javov v prepojení na pranostiky, či základnými meraniami teploty, tlaku vzduchu a iných.
Nedeľa 6.4. na tému: : Vtáctvo, pri príležitosti Svetového dňa vtáctva (1.4.)
Lesopark je domovom rôznych druhov spevavcov, dravcov či sov. Aj keď ich práve nevidíme, môžeme ich spoznať podľa spevu, či rôznych pobytových znakov ako sú hniezda, pierka či vývržky. Spomenieme si niektoré mýty a zaostríme na prispôsobenia tvarom zobáka či nohy.
Nedeľa 4.5. na tému: Biodiverzita, pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity
Prečo je rozmanitosť druhov v prírode dôležitá? Popri význame našim pôvodných druhov rastlín a živočíchov spoznáme aj nepôvodné/invázne druhy, ktoré sa do našej prírody dostali rôznymi cestami náhodne či zámerne. Natura 2000.
Nedeľa 1.6. na tému: Rieky, pri príležitosti medzinárodného dňa Dunaja (29.6.)
Odhalíme zaujímavosti rieky Dunaj, ktorej ľavostranný prítok – riečka Vydrica - preteká veľkou časťou lesoparku. Vydrica a jej okolie poskytuje ideálne prostredie pre viaceré vzácne druhy bezstavovcov, obojživelníkov, či plazov. Nájdeme niektoré aj v bezprostrednej blízkosti?
Nedeľa 6.7. na tému: Stromy, pri príležitosti dňa stromu 23.7.
Život každého stromu začína a končí v pôde. Spoznajme typické stromy v lesoparku prostredníctvom ich semien, plodov, kôry, listov, či púčikov - paleta možností je naozaj pestrá. Výskumnou úlohou bude nájdenie najstaršieho stromu v arboréte, odhad veku stromu podľa letokruhov, či určenie výšky stromov.
Nedeľa 3.8. na tému: Opeľovače
Medzi opeľovače patrí obrovské množstvo druhov hmyzu - osy, muchy, včely, motýle aj chrobáky. Spoznajme základné druhy, ich stratégie prežitia a pomôžme im praktickými aktivitami prekonať výzvy, ktorým čelia. Pozorovať ich môžeme aj citlivým odchytom pomocou entomologickej sieťky a nádobky s lupou.
Nedeľa 7.9. na tému: Recyklácia, upcyklácia, “odpad” v prírode
Dozvieme sa, prečo je dôležité triediť a ako môžeme vdýchnuť nový život starým veciam. Vyrobíme si vlastný recyklovaný papier a možno objavíme aj veľa iných spôsobov, ako predísť vzniku odpadu…
Nedeľa 5.10. na tému: Geodiverzita
Stanovištia pri príležitosti (6.10.) Medzinárodného dňa geodiverzity.
Nedeľa 2.11. na tému: Plody a úroda/jedlé rastliny
Je pre nás dôležitá len úroda na poliach a v záhrade alebo poskytuje cenné plody aj okolitá lúka a les? Spoznajme a ochutnajme najtypickejšie jedlé rastliny a niektoré chutné recepty z nich.
Nedeľa 7.12. na tému: Pobytové znaky zvierat
Ako zistíme, či tu aktuálne žije vydra alebo ďateľ, keď ich nevidíme? Vyrobíme si sadrové odliatky stôp niektorých živočíchov a vyberieme sa hľadať ich aj priamo v okolí…
Bezplatná ekovýchova sa realizuje v rámci cezhraničného, rakúsko-slovenského projektu Ecovisit SKAT – Zapojenie návštevníkov do ochrany biodiverzity v cezhraničnom regióne Slovenska a Rakúska v rámci Programu spolupráce INTERREG VI-A SK-AT, spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Ako projektoví partneri DAPHNE sú do spolupráce na projekte Ecovisit SKAT zapojení Štátna ochrana prírody SR, Region Marchfeld a organizácia Národného parku Donau-Auen.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Obľúbené publikácie Inštitútu DAPHNE, ktoré sú voľne dostupné, nájdete v online verzii TU.
Online výstupy (príručky a materiály) vydané v projekte „Kooperácie v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT“ realizovaného v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A SK-AT“, nájdete TU.
Pre aktuálne informácie sledujte náš Facebook.
Vzdelávacie vychytávky a publikácie si môžete zakúpiť v našom e-shope.
DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava
+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk
+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk
Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768
IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava