8 októbra, 2021 Články Nekomentované

V septembri sme vďaka spolupráci v rámci projektu „CITYNATURE“ mohli navštíviť a bližšie spoznať 2 ekocetrá v Rakúsku.

Prvým z nich bola lesná škola „Waldschule Ottakring vo Viedni, ktorá funguje od roku 1998. Ročne navštívi lesnú školu 5 000 žiakov a žiačok. Program trvá 6 hodín a je zameraný na pobyt v prírode. Počas prechádzky spoznávajú les a jeho obyvateľov – napríklad chrobákov pomocou lupy, staré kmene stromov, ďatle, či dozvedia sa viac o lesných poschodiach. Vo vnútri ekocentra sa nachádzajú vypreparované živočíchy a návštevníci môžu vidieť ich skutočné veľkosti, vzhľad peria, či jemnosť/drsnosť srsti. Mnohé deti sa dostanú do skutočného lesa po prvý krát. Na záver je opekačka, na ktorú si pripravia drevo spoločne. Zimná exkurzia je štvorhodinová a skladá sa zo zimnej prechádzky, zoznámenia sa s lesnými zvieratami v lesnej škole a výroby lesných duchov či drevených obrázkov v  dielni na drevo.

Fotografie si pozrite aj TU.

Vedľa lesnej školy sa nachádza vyhliadková veža, z ktorej uvidíte Viedenský les a Viedeň.

Druhé navštívené ekocentrum, Nationalparkhaus wien-lobAU“ – Dom národného parku Viedeň – Lobau, je zároveň vstupnou bránou do Národného parku Donau-Auen. Vo vnútri sa nachádza interaktívna výstava – aj v slovenskom jazyku. Návštevníkov sprevádza rôznymi zvukmi a informáciami o prírode v lužnej krajine. Priestor pre výučbu je v učebniach na poschodí, kde sú tiež vypreparované živočíchy. Záhrada Domu národného parku je rozľahlá – nájdete v nej okrem ihriska aj príjemné posedenia a jedno malé a jedno väčšie jazero. Programy sú kratšie, ako v lesnej škole a exkurzie do lužného lesa sú rovnako veľmi obľúbené.

 

V oboch ekocentrách je program pre školy bezplatný, nakoľko obe centrá sú finančne podporované z verejných prostriedkov.

 

Projekt CITYNATURE je realizovaný z programu spolupráce Interreg V-A Slovakia-Austria. Na Slovensku sa do aktivít projektu zapájajú Mestské lesy v Bratislave a Inštitút aplikovanej ekológie Daphne, v Rakúsku Viedenské oddelenie ochrany životného prostredia (MA 22).

Exkurzie do Rakúska sa zúčastnili aj zástupkyne a zástupcovia z Ministerstva životného prostredia, Bratislavského samosprávneho kraja, Magistrátu Bratislavy, Ekocentra v Devínskej Novej Vsi, Štátnej ochrany prírody SR, Slovenskej agentúry životného prostredia a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia.

Written by Martina Brinzíková Badidová