E-shopObjednať program
0
0,00  0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Nápady, ako pomôcť vtákom nielen počas chladných dní

19 novembra, 2021

Človek prikrmuje vtáctvo už po dlhý čas, i keď to nebolo vždy zámerné. Niektoré druhy, ako napr. vrabce, si navykli žiť pri ľudských obydliach a živiť sa tým, čo nájdu.

Naša krajina sa za posledné desaťročia veľmi zmenila. V minulosti sa malé polia oddeľovali medzami – neobrobenými pásmi s poľnými burinami, kríkmi a stromoradím. Polia boli nezaorané, mnohé ležali úhorom. V krajine bolo viac lúk, ktoré sa kosili v rôznych obdobiach a menej často. Plody bylín, kríkov a stromov poskytovali vtáctvu dostatok potravy aj počas tuhej a dlhej zimy. Dnes vidíme navôkol veľké lány polí, nakrátko pokosené trávniky, pôvodné kry a stromy nahradili ihličnany. Preto má správne prikrmovanie vtákov počas zimného obdobia veľký význam.

S prikrmovaním začíname na jeseň a končíme s príchodom jari. Ukazuje sa, že na plnom kŕmidle sa zastavia aj vtáky smerujúce na svoje hniezdiská v čase od februára do apríla. V materiáli, ktorý sme vydali, nájdetete operence, s ktorými sa u nás na kŕmidlách stretnete najčastejšie. Zakúpiť si ho môžete TU.

Sú však druhy vtákov, ktoré ľudské obydlia nevyhľadávajú. Ich populácie je tiež dôležité podporiť.

 

Nápady na pomoc vtákom na kŕmidle:

  • Kŕmidlo umiestnime mimo dosahu predátorov, najmä mačiek, vo výške min. 1,5 m nad zemou na viditeľné miesto, ďalej od ciest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch narážať.
  • Kŕmidlo nie je smetný kôš v kuchyni. Chlieb a pečivo, slané, údené či ochutené potraviny sú pre vtáky úplne nevhodné, môžu spôsobiť zažívacie problémy a úhyn.
  • Vtáky najviac obľubujú slnečnicu, prikrmovať môžeme aj repkou, prosom, ovsom či pšenicou, ideálne je kombinovať ich vždy so slnečnicou. Sýkorky a ďatle obľubujú orechy a loj, najmä hovädzí. Straky a sojky majú rady kukuricu.
  • Kŕmidlo treba pravidelne čistiť z dôvodu prevencie chorôb. Ak na ňom pozorujeme vtáky s príznakmi chorôb (malátnosť, našuchorené perie, úhyn), kŕmenie na týždeň zastavme. Kŕmidlo schovajme a vydezinfikujme prípravkom proti baktériám, hubám, plesniam a vírusom. Pri manipulácii dbajme na vlastnú bezpečnosť.
  • Ak na kŕmidle uvidíme dravca, napr. jastraba krahulca loviaceho vtáky, nezasahujme do tohto deja – aj on chce prežiť.
  • Vodné vtáky, napr. kačice či labute, nesmieme prikrmovať pečivom. Nemá pre nich potrebnú výživovú hodnotu – neobsahuje vitamíny, minerálne látky, stopové prvky. Môže im spôsobiť tráviace ťažkosti, prípadne problémy s operením a stavbou kostí vo forme tzv. anjelských krídel pri labutiach (deformácia krídel, ktorá zapríčiňuje problémy pri lietaní).
  • Vodné vtáky môžeme prikrmovať kukuricou, pšenicou, jačmeňom, labute a kačice nepohrdnú ani odrezkami zo zeleniny, keďže sa prirodzene živia rastlinnou potravou.

 

Nápady na pomoc vtákom počas roka:

  • Záhrada priateľská voči vtákom má: nepokosené časti, v ktorých prezimujú hmyz a pavúky, popadané listy, kde vtáky nájdu rôznu potravu (dážďovky, ulitníky a hmyz), a kompost.
  • Počas teplých dní vtákom pomôžeme napájadlom. Stačí malý kvetináč s kameňom, umiestnený mimo dosahu predátorov. V zime je ako zdroj vody vhodné napichnúť jablko na konár.
  • Stromové dutiny (vzniknuté po odlomení konára či práci ďatľa) poskytnú úkryt vtákom a hmyzu a priestor na hniezdenie. Vtáky hniezdiace v dutinách nazývame dutinové hniezdiče.
  • Pestovaním vhodných kríkov (baza čierna, ruža šípová, bršlen európsky, hloh jednosemenný, svíb krvavý, zemolez) podporíme rôzne druhy opeľovačov a vtákom poskytneme potravu.
  • Pestovaním pôvodných ovocných stromov (napr. jarabina vtáčia, drieň obyčajný) poskytneme vtákom možnosť hniezdiť, útočisko a zdroj potravy. Ich plodmi sa živí v priemere až šesťkrát viac vtákov v porovnaní s nepôvodnými druhmi, ktoré sa u nás prirodzene nevyskytujú.
  • Popínavé rastliny, napr. pavinič, plamienok, či brečtan, predstavujú pre vtáky ochranu pred predátormi a možnosť hniezdenia. Brečtan patrí k najneskôr kvitnúcim druhom, ktorý láka hmyz a poskytuje mu tak potravu. Bobuľami brečtanu sa vtáky živia.
  • Semená rôznych druhov bodliakov sú pre operence skvelým zdrojom potravy, nechajme ich preto v našej záhrade dozrieť.

 

Ďalšie návrhy pre vás:

Príručka od Ochrany dravcov na Slovensku o živote vtákov v mestách, v ktorej sa dozviete:

  • ako prebieha vtáčí rok,
  • prečo sú dôležité staré stromy,
  • návod ako vyrobiť búdku či kŕmidlo,
  • akú potravu môžete ponúknuť vtákom počas zimy,
  • ako postupovať pri záchrane operencov a mnohé ďalšie tipy.

Stiahnuť si ju môžete TU.

Plagát od Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/BirdLife) k zimnému prikrmovaniu vtáctva si stiahnite TU.

U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu