E-shopObjednať program
0
0,00  0 items

No products in the cart.

Koncom augusta kvitne jedna z posledných orchideí

30 augusta, 2021

Tlačová správa

Orchidea je pre nás symbolom exotickej kvetiny, ktorá kvitne v tropických oblastiach. Málokto vie, že aj na Slovensku rastú orchidey, pravdaže vzhľadom menšie, ako ich príbuzné z trópov. Zaraďujeme ich do čeľade Orchidaceae – vstavačovité. Nájdeme ich predovšetkým na rôznych lúkach a pasienkoch, avšak vyskytujú sa u nás aj v lesoch. Orchidey sú trváce byliny, ktoré majú podzemok alebo hľuzy a často aj korene. Ich plodom je tobolka s množstvom malých semien, ktoré nemajú žiadne zásobné pletivá na ich rast a výživu. Semená tak pri klíčení potrebujú špecifické pôdne huby, ktoré im dodajú výživné látky. Toto spolužitie nazývame mykoríza. Životný cyklus orchideí je dlhý a pomerne komplikovaný, patria preto k veľmi zraniteľným druhom.

„Väčšina našich druhov kvitne na jar a v lete. Výnimku tvorí pokrut jesenný (Spiranthes spiralis), ktorý patrí k najneskôr kvitnúcim druhom orchideí v Európe – kvitne od polovice augusta do októbra. U nás sa nachádza na Podunajskej nížine pri Bratislave. Nenápadná, bielo kvitnúca bylina, je vysoká 10 až 25 cm. Kvety (v počte 6 až 30 ks) sú špirálovito usporiadané a v čase kvetu sú prízemné listy už zatiahnuté. Patrí k najohrozenejším druhom rastlín v Európe, jeho úbytok je spôsobený zánikom pastvín a zarastaním lokalít,“ hovorí Viera Šefferová Stanová z Inštitútu aplikovanej ekológie DAPHNE.

„Inštitút DAPHNE pripravuje na jeseň niekoľko brigád, ktoré majú pomôcť aj tomuto kriticky ohrozenému druhu. Dobrovoľníci a dobrovoľníčky budú likvidovať náletové dreviny v tých častiach lúk pri Bratislave, ktoré zarastajú. Ak nebudú odstránené, premenia sa na husté zárasty kriačín a vzácne rastliny vymiznú. Ochranu orchideí priblíži aj ekovýchovný program, ktorý Inštitút DAPHNE pripravuje v rámci projektu „Ecoregion SKAT“. Je spolufinancovaný z Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Rakúsko, z Európskeho fondu regionálneho rozvoja,“ uzatvára Monika Chrenková z DAPHNE.

Foto: Pokrut jesenný (Spiranthes spiralis), Janka Ružičková

 


Doplňujúce informácie:

  • V rámci projektu „Ecoregion SKAT“ prebieha rekonštrukcia Národnej kultúrnej pamiatky – kaštieľa v Čunove. Zo schátraného objektu sa stane moderné zážitkové ekocentrum, pričom sa obnoví aj jeho historická hodnota a krása. Túto aktivitu má na starosti Bratislavský samosprávny kraj. Viac informácií o priebehu a jednotlivých fázach nájdete TU.
  • DAPHNE v rámci projektu pripravuje vzdelávacie programy (denné a pobytové) a exkurzie viazané na okolité územie, prírodu, miestne tradície a ľudské aktivity v krajine (poľnohospodárstvo, lesníctvo). Zapája sa aj do obsahovej tvorby expozície v čunovskom kaštieli. Viac informácií nájdete TU.
U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu