21 júna, 2020 Články Nekomentované

Pamätáte sa na naše 2 predchádzajúce bylinkové aktivity? Spoznávali ste v nej spolu s deťmi 4 druhy byliniek, ale zatiaľ ste ich neochutnávali. Istotne ste už nejaké bylinky nazbierali a teraz je čas ochutnať ich. Predošlé aktivity nájdete TU a TU.

Na aktivitu budete potrebovať:

  • kostým Lúčnej víly (zaväzovacia kvietkovaná sukňa s obrázkami byliniek – mamička/učiteľka) alebo Veľvyslanca kráľa Podbeľa (otecko/učiteľ),
  • obrázky druhov bežných byliniek (žltá púpava lekárska, modrá čakanka obyčajná, fialová šalvia lekárska, biela jahoda obyčajná – (pracovný list si stiahnite TU) vrátane tých, ktorých vône si pripravíte do voňavých nádobiek,
  • ukážky domácich výrobkov z byliniek (napr. zubná pasta s mätou, žihľavový šampón, nechtíková masť, tinktúra či ľubovníkový olej),
  • plyšové zvieratko (zvieratko žijúce na lúke, ktoré liečime napr. lienka), rumančekový čaj a čaj z materinej dúšky,
  • na výrobu bylinkového mydla: plastová miska (10 ks), 2 PL kukuričného škrobu (10 x 2 PL), 1,5 PL (kokosového) oleja (10 x 1,5 PL), 1 PL tekutého mydla bez vône (10 x 1 PL), 1-2 kvapky potravinárskeho farbiva (10 x 1 kv.), 1 kvapka esenciálneho oleja napr. levanduľový (10 x 1 kv.), rozdrvené sušené bylinky napr. levanduľa.

 

OCHUTNÁVKA: Pripravte si 2 bylinkové čaje – rumančekový (možno ho poznáte ako kamilkový), ktorý pomohol lienke a z materinej dúšky. Ešte raz si zopakujte, pri akých problémoch tieto bylinky môžu pomôcť.

Každému nalejeme do pohárika trochu z prvého čaju a vyzveme deti, nech si všimnú, akú má čaj farbu, potom nech k nemu privoňajú a napokon môžu ochutnať. Potom nalejeme z druhého čaju a opäť si všímame farbu, vôňu, chuť. Pýtame sa detí, ktorý z čajíkov im lepšie voňal a chutil a či ich už niekedy pili. Ak im chutil, prezradíme im, že bol bez cukru, môžu byť prekvapené prirodzene príjemnou chuťou byliniek.

UŽITOČNÉ: Nechceli by sa deti tiež pridať na lúčnu slávnosť? Áno? Nuž, ale ako správni hostia, by mali priniesť Lúčnemu kráľovi nejaký dar. Na čo všetko sa bylinky využívajú? Doplňte nápady detí pripravenými ukážkami bylinkových výrobkov. A teraz si vyrobte vlastný dar na slávnosť – bylinkové mydlo. Poďme na to! Všetky ingrediencie dobre zmiešame v miske a vytvoríme plastelínovú hmotu. Ak je hmota príliš hustá, dodáme trochu oleja, ak naopak príliš mazľavá, dodáme trochu škrobu. Pred použitím z mydla odoberieme kúsok veľkosti hrášku, namydlíme na vlhké ruky a opláchneme si ruky vodou (mydlo najlepšie do 2 dní spotrebovať, aby sa nedrobilo).

Prajeme vám radostné a voňavé umývanie rúk 😉!!!

Pripravené v rámci projektu „Kooperácie v oblasti vzdelávania v pohraničnom regióne SK-AT“ realizovaného v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A SK-AT.

Written by Martina Brinzíková Badidová