E-shopObjednať program
0
0,00  0 položiek

Žiadne produkty v košíku.

Príchod vtákov a jarnej krásy

4 marca, 2025

Výzva na apríl

Jar sa rozbieha naplno a mesto sa mení na živú paletu farieb a zvukov. V korunách stromov sa ozývajú prvé jarné spevy vtákov, v parkoch rozkvitajú pestrofarebné kvety a vzduchom poletujú včely a motýle.

Apríl je ako stvorený na pozorovanie života, ktorý sa prebúdza po zime – stačí sa zastaviť, načúvať a všímať si detaily. 

Pridajte sa k našej aprílovej výzve v rámci Živej Bratislavy a pomôžte mapovať prírodné zázraky jari priamo v meste. Budeme sledovať spevavé vtáky, rozkvitnuté stromy aj prvých opeľovačov. Spoločne objavíme, aký bohatý je jarný život okolo nás. 

Vaše pozorovania si môžete spestriť hravými aktivitami pre deti - nájdete ich v každej výzve počas celého roka v podobe pracovného listu . 

Rastliny 

Čo práve kvitne? Pozorujte rastliny vo svojom okolí. 

Prvosienka jarná / Primula veris: Prvosienka jarná má jemne žlté kvety, ktoré nie sú voňavé a rastie v nižších polohách. Je podobná s prvosienkou vyššou. Líšia sa hlavne farbou kvetov.  

Cesnak medvedí / Allium ursinum: Má výraznú vôňu a veľmi atraktívne kvety. Je obľúbenou bylinou, pridáva sa do rôznych pokrmov, alebo sa z nej robí pesto. Najčastejšie sa využívajú čerstvé listy, nesušia sa, pretože v suchom stave strácajú účinky. 

Pečeňovník trojlaločný / Hepatica nobilis: Pre pečeňovník sú typické v ružici vyrastajúce, prezimujúce trojlaločné listy. Kvety sú tvorené z úzkych modrých okvetných lístkov. Listy majú tvar a po zhnednutí i farbu pečene (hepar). 

Červenohlav obyčajný / Anacamptis morio: Je jednou z orchideí rastúcich v prírode na Slovensku. Je to trváca svetlomilná rastlina s guľatými hľuzami a listami v prízemnej ružici. Má tzv. klamlivé kvety -  je opeľovaný hmyzom avšak nemá nektár, ktorý hmyz hľadá. Je zákonom chránený.  

Živočíchy

Akí obyvatelia sa začínajú v prírode objavovať? Pozorujte živočíchy vo svojom okolí. 

Murárka rohatá / Osmia cornuta: Patrí medzi murárky, ktoré hniezdia v dutinách a komôrky izolujú vrstvou hliny. Objavuje sa skoro na jar. Hlavu a hruď má čierne, bruško ryšavé. Samička má pod tykadlami malé rožteky, samček má bielu ofinu. Murárky nevytvárajú spoločenstvá, každá murárka žije sama.  

Peliarka hluchavková / Anthophora plumines: Telo má huňaté hnedo-sivé, samček má výraznú bielu masku, samičky nemajú košíčky, je podobná čmeliakovi. Má veľmi dlhý cuciak, ako zdroj peľu navštevujú rastliny, ktoré majú dlhé rúrkovité kvety. Hniezdi v zemi.

Chlpačka veľká / Bombylius major: Patrí medzi chlpačky – charakteristické je chlpaté telo. Má veľmi dlhý, rovný ciciak. Krídla, keď sú v pokoji, sú šikmo od tela. Larvy parazitujú na larvách koníkov, lajniakov a hlavne na larvách samotárskych včiel. Má svojský spôsob letu, veľmi rýchlo sa otáča okolo svojej osi. 

Mlynárik žeruchový / Anthocharis cardamines: Vyskytuje sa na nivných lúkach, vlhších lúkach v lesoch, v svetlých listnatých lesoch. Obľubuje slnko. Samček a samička sa farebne odlišujú. Dospelé jedince sú aktívne len za priameho slnečného svitu. 

Hravé aktivity pre rodiny s deťmi


Podujatia pre verejnosť a pre školy

10 marca, 2025
Exkurzia pre verejnosť na Devínskej Kobyle. Predstavenie iniciatívy „Živá Bratislava“.

Pozývame vás na exkurziu na Devínsku Kobylu, kde vám predstavíme iniciatívu „Živá Bratislava“, ktorá sa zameriava na objavovanie rozmanitosti prírody v našom meste. Do iniciatívy sa môže zapojiť každý – vedci, verejnosť, deti aj seniori. Stačí vám mobilný telefón s...

Viac informácií
3 marca, 2025
Živá Bratislava so školami

Milí pedagógovia, objavte spolu s nami rozmanitosť prírody hlavného mesta a staňte sa súčasťou iniciatívy občianskej vedy „Živá Bratislava“. Spolu si ukážeme, ako sa môžete vy a vaši žiaci aktívne zapojiť do prieskumu bratislavských mestských lúk, parkov či zelených vnútroblokov. (viac…)

Viac informácií

Iniciatíva Živá Bratislava, exkurzie pre verejnosť a pre školy sa konajú bezplatne v rámci cezhraničného, rakúsko-slovenského projektu Ecovisit SKAT – Zapojenie návštevníkov do ochrany biodiverzity v cezhraničnom regióne Slovenska a Rakúska v rámci Programu spolupráce INTERREG VI-A SK-AT, spolufinancovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. 

U nás v DAPHNE sa toho stále veľa deje, aby Vám nič neuniklo, odoberajte naše novinky. 
Ďakujeme Vám za dôveru.
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
je mimovládna organizácia zameraná na ochranu prírody.
Kontaktné údaje

DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk

+421 948 181 533
ekovychova@daphne.sk

Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768

Naše údaje ako prijímateľa na poukázanie 2% 

IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava

cartcrossmenu