Projekt „CITY NATURE“, realizovaný v rámci Programu INTERREG V-A SK-AT, sa zameriava na rozvoj zelenej infraštruktúry cezhraničného regiónu v dvoch susedských mestách Twin City regiónu – Bratislavy a Viedne. Cieľom projektu je zachovanie a podpora biologickej rozmanitosti prostredníctvom realizácie opatrení na zvýšenie biodiverzity v urbánnom prostredí a komplexnej práce s verejnosťou. V rámci projektu zvyšujeme biodiverzitu na 11 ha lúk, získavame nové informácie o výskyte netopierov, belorítok a vybraných druhov hmyzu v regióne, vzdelávame širokú verejnosť o dôležitosti dobrého stavu prírodných plôch v mestách. Našim cieľom je fádne „golfové trávniky“ vo vybraných mestských parkoch a lúkach nahrádzať kvitnúcimi, bzučiacimi a voňajúcimi spoločenstvami lúčnych rastlín a živočíchov. Tým poskytnúť aj mestskému obyvateľstvu bezprostredné objavovanie vzácnych pokladov a krehkých i pevných zákonitostí prírody, a to skrz vlastné zážitky sprostredkované zrakom, sluchom, čuchom, hmatom či chuťou. V našich prírodných podmienkach trvá niekoľko storočí, kým takéto lúky vzniknú a zastabilizuje sa celý, obdivuhodne symbiotický systém mikroorganizmov, rastlín a živočíchov. My sa pokúšame niektorým fázam pomôcť a vytvoriť optimálne podmienky pre rýchlejší nástup a udržanie tejto vzácnej harmónie.
Realizácia opatrení na ochranu lúk a podpora vybraných druhov živočíchov prispieva k celkovému posilneniu zelenej infraštruktúry v regióne Twin City. Skúsenosti z cezhraničnej spolupráce a výsledky z opatrení na ochranu prírody sú komunikované cieľovým skupinám a ďalej využívané pri dlhodobej ochrane prírody v oboch hlavných mestách.
Prostredníctvom spolupráce s partnermi projektu v cezhraničnom území Twin City vytvárame inovatívne nástroje na environmentálne vzdelávanie a osvetu. Aplikujeme nové prístupy v komunikácii, motivácii a realizácii tém ochrany prírody smerom k verejnosti.
Jedným z kľúčových cieľov a výstupov projektu je zriadenie Infocentra Kamzík v blízkosti známej bratislavskej dominanty – televíznej veže, pomenovanej podľa vrcholu Malých Karpát, na ktorom je umiestnená. V tomto infocentre sa nielenže budú sústreďovať poznatky získané v projekte, zároveň tu mestské obyvateľstvo regiónu Twin City spolu s návštevníkmi bude nachádzať bohaté príležitosti na oddych a jedinečné zážitky s prírodou. Infocentrum Kamzík ako viacúčelové zariadenie pre vzdelávanie a inštitucionálnu spoluprácu má za cieľ účinne komunikovať verejnosti význam ochrany prírody, rozmanitosti druhov a aktívne k nej prispievať. Spolu s web-stránkou „Service Center – City Nature“ bude poskytovať služby environmentálnej výchovy a lesnej pedagogiky prostredníctvom školiacich programov v slovenčine, nemčine a angličtine pre širokú odbornú a laickú verejnosť, a najmä školopovinnú mládež. Stane sa priestorom na pravidelné školenia, nové verejné služby a tiež garantom nepretržitého zvyšovania odborných vedomostí o biodiverzite aj vďaka organizovaniu odborných stretnutí a cezhraničných podujatí odborníkov v oblasti ochrany prírody a udržateľného rozvoja. Dôležitou súčasťou tohto oddychovo-vzdelávacieho areálu je obnova arboréta, ktoré bolo založené na pozemku v blízkosti križovatky ciest na Kamzík a na lanovku. Spustenie testovacej prevádzky infocentra sa predpokladá na prelome rokov 2020/2021.
Hlavným partnerom projektu sú Mestské lesy v Bratislave, projektovým partnerom je „Wiener Umweltschutzabteilung – MA 22“ (Viedenské oddelenie ochrany životného prostredia – MA 22) a DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, ktorí počas rokov 2019-2021 implementujú projekt v spolupráci aj s ďalšími ôsmimi strategickými projektovými partnermi.
Projekt je realizovaný v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A SK-AT, spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
Hlavný partner: Mestské lesy v Bratislave, Slovensko: 894 376,56 EUR
Projektový partner 1: Viedenské oddelenie ochrany životného prostredia – MA 22, Rakúsko: 597 853,80 EUR
Projektový partner 2: DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie, Slovensko: 204 951,10 EUR
DAPHNE - Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava
+421 2 455 240 19
daphne@daphne.sk
Bankové spojenie
Tatra Banka: SK27 1100 0000 0026 6745 5010
IČO: 30814081
DIČ: 20 20 912 157
IČ DPH: SK 20 20 912 157
Zapísaný v Registri MV SR Bratislava I, VVS/1-900/90-12768
IČO: 30 81 40 81
Právna forma: Občianske združenie
DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie
Podunajská 24
821 06 Bratislava