30 júna, 2019 Novinky Nekomentované

Započúvajte alebo začítajte sa do dobrodružstiev troch zvieracích kamarátov: mačičky Toly, sovičky Poly a psíčka Emila a spríjemnite si nadchádzajúce letné prázdniny! Spolu s projektovými partnermi Fundacja CultureLab z Poľska a Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání z Českej republiky a vďaka podpore Vyšehradského fondu z projektu Kids for Eco-Action sme vytvorili šesť príbehov o ochrane prírody.

Z putovania po Slovensku sa dozviete, akým výzvam musia čeliť najväčšie ryby, aké kedy plávali v rieke – vyzy veľké (Životné dobrodružstvo ohrozenej vyzyaudio a textová verzia). Keď spoznáte motýľa Rusalku, zistíte, koľko hmyzu môže zmiznúť, keď prídeme o lúky plné kvetov a rôznych tráv (Lúčny orchester audio a textová verzia). V Českej republike sa dozviete o význame stromov, rybníkov a mnohých živočíchov, ktoré pomáhajú chrániť krajinu pred suchom (Hľadá sa voda!audio a textová verzia). Stretnete sa tam aj s divokou včelou murárkou Zdenkou, ktorá vám ukáže, ako bývajú rôzne druhy samotárskych včiel a prečo sú v ohrození (Bzučiaci snemaudio a textová verzia). V Poľsku dozviete, ako správne triediť odpad a ako vytvoriť ekologickú hliadku (Ekohliadkaaudio a textová verzia). Dúfame, že sa na záver inšpirujete aj stretnutím so sobom Gertom a zážitkami zo spoznávania problémov našej planéty Zem a spoločne tak prispejete k jej ozdraveniu (Aj malí môžu robiť veľké veciaudio a textová verzia).

Prianím nás, autoriek, je, aby príbehy podnietili všetkých jej čitateľov zaujímať sa o dianie vôkol seba a zároveň boli príjemným, náučným a inšpiratívnym pomocníkom pre deti na ceste k spoznávaniu a riešeniu problémov životného prostredia.

Podobné problémy však trápia celú planétu. Preto v roku 2015 medzinárodné spoločenstvo určilo 17 globálnych cieľov, ktorých napĺňanie by malo viesť k riešeniu najzávažnejších problémov sveta. Naše príbehy zachytávajú 7 cieľov udržateľného rozvoja (známe ako SDGs): 2 – Žiadny hlad, 6 – Čistá voda a hygiena, 11 – Udržateľné mestá a komunity, 13 – Ochrana klímy, 14 – Život pod vodou, 15 – Život na pevnine, 17 – Partnerstvá za ciele.

Veríme, že všetky témy sa stanú deťom vďaka týmto príbehom, pekným ilustráciám a vám dospelým – ako sprostredkovateľom – zrozumiteľnejšie a bližšie. Veď často stačí záujem a malý, ale rozhodný a cieľavedomý čin a môžeme urobiť veľké zmeny! A pritom nemusíme byť vôbec „veľkí“ ľudia J.

Všetky príbehy už čoskoro vyjdú aj v knižnej podobe.

       

Written by Jan Ranostaj